Jak powinien wyglądać list motywacyjny handlowca

list motywacyjnyList motywacyjny jest dokumentem intencyjnym, pisanym przez kandydata w odniesieniu do konkretnego stanowiska. Warto go napisać nawet, jeżeli nie jest uwzględniony w wymaganych dokumentach aplikacyjnych. Dlaczego? Stanowi on bowiem wyjaśnienie motywacji zdobycia takiej, a nie innej pracy i jest udowodnieniem rzeczywistych chęci jej podjęcia.

W przypadku stanowiska handlowca jest on szczególnie ważny. Handlowiec zajmuje się sprzedażą określonych produktów bądź usług. Podstawowymi umiejętnościami muszą być zatem umiejętności sprzedażowe oraz negocjacyjne. A list motywacyjny to przecież nic innego, jak… próba sprzedaży samego siebie!

Należy w nim zaprezentować swoje zdolności i osiągnięcia w taki sposób, żeby zainteresować potencjalnego pracodawcę. Wobec tego dla handlowca jest to pierwszy sprawdzian jego praktycznych umiejętności. Warto zatem poświęcić trochę czasu i namysłu, by taki list skonstruować. Nie trzeba go pisać zgodnie z powszechnie przyjętymi standardami – w przeciwieństwie do CV, listu motywacyjnego nie obowiązują sztywne reguły.

W przypadku handlowców kierowanie się ogólnie dostępnymi schematami jest wręcz odradzane, gdyż na tym stanowisku punktuje się zwłaszcza kreatywność. Oczywiście należy zachować pewne normy i posługiwanie się np. językiem potocznym jest niedopuszczalne. Warto podzielić tekst na bloki, by ułatwić czytanie i nie przekraczać objętości jednej kartki A4.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *