Techniki negocjacyjne w pracy handlowca

Umiejętności negocjacyjne to jedna z cech, które wyróżniają profesjonalnego handlowca. Przełożenie wiedzy teoretycznej w praktykę w efektywny sposób nie należy do zadań prostych. Kluczowa w tym aspekcie znajomość technik negocjacyjnych i stopniowe zdobywanie doświadczenia w ich stosowania. Skuteczne negocjacje to w zawodzie handlowca podstawa jego efektywności. 

handlowiec nocjatorem

Jedną z najskuteczniejszych technik negocjacyjnych jest pozorne ustępstwo na rzecz klienta. Demonstracyjne rezygnacja z czegoś na rzecz klienta, buduje w nim podświadomą potrzebę rewanżu. Skuteczność tej metody związana jest z odwołaniem się do przyjętych norm społecznych. Taki manewr buduje w kliencie przekonanie, że jest on zwycięzcą w relacji z sprzedawcą co stanowi dodatkową motywację do finalizacji transakcji.

„Zmiana biegów” to kolejna technika negocjacyjna. Jej założeniem jest zdezorientowanie klienta poprzez wielowątkową rozmowę. Handlowiec kluczy „skacze” między tematami. Metoda ta jest wymaga skupienia i wprawy oraz pełnej kontroli nad przebiegiem rozmowy. Zdezorientowany klient jest bardziej podatny na wpływ handlowca.

Skuteczną techniką negocjacyjną, która zrzuca odpowiedzialność za twarde warunki czy brak ustępstw jest odwołanie się do dyspozycji przełożonego. Technika „góra zdecydowała” ucina wszelkie dyskusje oraz eliminuje obiekcje klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *